تأمین مالی مبتنی بر پاداش چیست؟

تأمین مالی مبتنی بر پاداش (Crowdfunding) چیست؟

همه ی ما از اینکه کسی را حمایت کنیم یا باعث پیشرفت در کسب و کار وی شویم حس خشنودی و رضایت خواهیم داشت.

این حمایت میتواند یک پول کم، یک خرید ، یک لایک و یا حتی یک تشویق یا تشکر باشد. اگر حمایت دلیلی بر پیشرفت فردی ارزشمند شود ، اگر به شخصی علاقه مندیم باشیم و یا فعالیت یک نفر را بپسندیم ، حس رضایت قلبی اغلب ما را برای حمایت کردن ترغیب خواهد کرد.

حال به این نکته توجه کنید:

آیا فرد “حامی” و عمل “حمایت کردن” نباید مورد توجه قرار گیرد؟

آیا فردی که از فردی دیگر حمایت می کند نباید مورد تشویق قرار بگیرد تا حس بهتری نسبت به کار خود داشته باشد و انگیزه ای شود که این کار را باز تکرار کند ؟

در این مقاله به توضیح یکی از روش های جهانی تامین سرمایه می پردازیم. روشی که هر دو طرف کار خود را با رضایت کامل انجام داده و شاهد پیشرفت جامعه خواهیم بود.

تأمین مالی مبتنی بر پاداش چیست؟

همه‌ی افرادی که در حال فعالیتی ارزشمند هستند، به دلیل اینکه بر فعالیت خود تمرکز کرده و ارزش بیشتری ایجاد کنند به تامین سرمایه نیاز دارند. این فعالیت می تواند در زمینه تولید یک محصول، آموزش، تولید محتوای طنز و یا محتوای خاص آن فرد باشد یا هزاران ایده‌ی مختلفی که در حال حاضر در فضای مجازی و حقیقی به گوشمان می‌رسد.

اما این افراد چطور میتوانند پول بدست بیاورند تا به کار خود ادامه دهند؟ پاسخ اول در کشور ایران تبلیغات است. تبلیغات یکی از پیش پا افتاده ترین روش کسب درآمد به ویژه برای تولید کنندگان محتوا در فضای مجازی است  که حتی برای طرفداران نیز مورد پسند نیست. اما راه های جذب سرمایه بهتری در جهان نیز وجود دارد.

کرودفاندینگ یک روش عالی برای کسب سرمایه است. به این مفهوم که از تعدادی از طرفداران مبالغ کمی جمع شود و در مجموع شاهد جذب سرمایه زیادی برای فرد ارزش آفرین خواهیم بود. حال این سوال پیش  می آید که بهترین راه برای گفتن “متشکرم” به هواداران چیست؟

یکی از مدل های کرودفاندینگ مدل مبتنی بر پاداش یا Reward Based Crowdfunding نام دارد.

یک روشی عالی برای ایجاد انگیزه دو طرفه تا طرفدارنتان از ارزش ایجاد شده توسط شما حمایت کنند.

تأمین مالی مبتنی بر پاداش چیست؟

تأمین مالی جمعی مبتنی بر پاداش چیست؟

تأمین مالی جمعی مبتنی بر پاداش، که گاهی اوقات به عنوان جمع آوری بذر نیز خوانده می‌شود، یک شکل محبوب برای تأمین مالی است که در آن کارآفرینان برای راه اندازی یک پروژه از مردم در ازای دریافت پاداش (بطور معمول در قالب یک محصول خاص ، خدمات و مانند آن) کمک مالی می خواهند.

پاداش یک روش عالی برای ایجاد انگیزه در مردم است تا فرد ارزش آفرین بتواند به برنامه و فعالیت خود بپردازند. اغلب اوقات ، پس از برآورده شدن نیاز مالی این پاداش ها باز می شوند و با اندازه مبلغ حمایت شده پاداش تغییر خواهد کرد ، برای مثال حمایت کوچکتر ممکن است شامل دریافت کارت ساده “متشکرم” باشد در حالی که کمک‌های بزرگتر می‌تواند درخور پاداش هایی ارزشمند باشند. به عنوان مثال، یک تیشرت مخصوص، یک بلیط رایگان کنسرت، رازهایی از زندگی شخصی خود، مهمان شدن یک ناهار دلپذیر و یا حتی یک دیدار حضوری.

تأمین مالی مبتنی بر پاداش چیست؟

تاریخچه سرمایه گذاری مبتنی بر پاداش در جهان

گرچه بزرگترین بنیان گذاران این مدل از تامین مالی را وبسایت هایی مانند Kickstarter و Indiegogo  معرفی می‌کنند، اما مطمئنا این سایت‌ها تنها سایت هایی نبودند که این روش را ارائه دادند.

در سال 1997 با استفاده از وب سایت سرمایه گذاری Fundable، یک گروه موسیقی راک ایالات متحده به نام Marillion، کمپین تامین مالی خود را آغاز کرد که با استفاده از وبسایت ArtistShare، یک وب سایت طرفداری توانست از حامیان خود تامین سرمایه لازم را انجام دهد.

در سال 2006 وب سایت Prosper یکی از پیشگامان در فضای وام دهی ، به افراد این امکان را می داد که در خارج از مسیرهای سنتی بانکداری وام دهند.

در سال 2009 وب سایت های اصلی تامین مالی جمعی مانند Indiegogo راه اندازی شدند و آغاز شکل جدیدی از تامین سرمایه به حساب می آمدند.

در سال 2011 تا 2013 پرزیدنت اوباما با بیان روش تأمین مالی جمعی و تصویب قانون ” راه اندازی کسب و کار ما ” در سال 2012 این راه را برای یک رویکرد نظارتی واقعی برای تشویق حمایت کنندگان در پروژه های سرمایه گذاری و ایجاد فرصت برای مشاغل فراهم کرد تا بتوانند منبع خوبی برای بودجه فعالیت خود داشته باشند.

از سال 2013 وب سایت های Kickstarter و Patreon پرچمداران این روش به حساب می آیند با تفاوتهایی در مدل کسب و کارها و پاداش های تعیین شده توسط کاربران.

گیمرها و طراحان گیم نیز همیشه یکی از گروه های هوشمند با فن آوری بوده اند. و از ابتدای کار جزو تیم‌هایی بوده‌اند که این گونه به تامین مالی خود می‌پرداختند. بازی سازان به طور معمول از مبالغ جمع شده برای تأمین بودجه ایده های بازی های جدید و لوازم جانبی مانند کنترلرهای بازی استفاده می کنند. سرمایه گذاران زیادی از بازی انتظار بازگشت پول خود را ندارند و خوشحال‌اند که به پیشرفت برنامه نویسانی که روی پروژه‌های جالب کار می‌کنند، کمک می‌کنند.

تأمین مالی مبتنی بر پاداش چیست؟

چگونه تأمین مالی جمعی مبتنی بر پاداش کار می‌کند؟

اگر شما یک فرد ارزش ساز یا به اصطلاح ارزش آفرین در هر حوزه فعالیتی هستید و تعدادی طرفدار و دنبال کننده پیرو فعالیت شما هستند، با استفاده از پلتفرم‌های تامین مالی مانند ماباتو می توانید سرمایه لازم را از طرفدارانتان جمع آوری کنید. کافیست ابتدا صفحه معرفی خود را ساخته ، به تعریف سطوح حمایتی خود بپردازید، برای هر سطح پاداش‌هایی تعیین کنید و سپس طرفداران خود را به صفحه ماباتو خود دعوت کنید.

روش دعوت باید خاص بوده و ویدیوهای ویژه‌ای برای معرفی این کار آماده کنید. معمولا افراد ارزش آفرین ابتدا خانواده و دوستان خود را به صفحشان دعوت می‌کنند چرا که نزدیکان هر فرد بزرگترین پشتیبان های فعالیت او هستند و بعد از آمادگی کافی و چیدن ساختار مناسب برای فعالیت هایتان، صفحه خود را از طریق شبکه های اجتماعی به اشتراک می‌گذارید تا بزرگترین طرفدران خود را دعوت به حمایت کنید و در ازای حمایت طرفداران به میزان پررنگ بودن حضورشان به آنها پاداش‌های از پیش تعیین شده در هر سطح را می‌دهید.

این نکته را به خاطر داشته باشید انتخاب مدل پاداش‌ها باید بسیار هوشمندانه باشد، پاداشی با ارزش، به صرفه و مهم‌تر از همه در تامین و تحویل آن به حامیانتان با مشکلی رو به رو نشوید.

تأمین مالی مبتنی بر پاداش چیست؟

تأمین مالی جمعی مبتنی بر پاداش مناسب چه کسانی است؟

تأمین هزینه های شغلی مبتنی بر پاداش ، همیشه منبع مالی خوبی برای مشاغل کوچک بوده است و یا افرادی که دارای فعالیت غیرانتفاعی هستند و به ناچار به دنبال تبلیغ برای کسب درآمد هستند. مانند تولید کنندگان محتوا در شبکه‌های اجتماعی ( اینستاگرام و آپارات و …)، پادکسترها، کمدین‌ها، خواننده‌ها، بازیگران، ایران گردان، گیمرها، طراحان بازی‌های ویدیویی، برنامه نویسان و به طور کلی هر فعالیتی که دوسمت داشته باشد.

  1. یک فرد ارزش ساز (ارزش آفرین)
  2. دنبال کنندگان علاقه مند (حامی)

این روش از تامین مالی، روشی ست برای بالا بردن انگیزه طرفداران برای حمایت بیشتر فرد ارزش آفرین زیرا که هم بودجه مورد نیاز تامین می شود و هم طرفدار به پاداش خود میرسد.

پلتفرم ماباتو در اصل یک فضای تامین مالی مبتنی بر پاداش است. که در کنار دیگر روش های تامین مالی میتواند کسب درآمدتان را متحول کند. شما با تعریف سطوح مختلف حمایتی ، در ازای دریافت حمایت های متفاوت پاداش های انگیزشی برای تشویق طرفدارنتان قرار می‌دهید. این کار باعث ایجاد انگیزه شده، بزرگترین طرفدارانتان را گلچین می کنید، در ازای حمایت به آنها هدیه ای می دهید و با کار مورد علاقه خود به کسب درآمد می‌پردازید.

اگر ارزشی ایجاد کرده‌اید و طرفدارانی پیرو فعالیت شما هستند از همین حالا شروع کنید. ایجاد صفحه ارزش آفرینی اولین اقدام خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *