چرا به اهمال کاری دچار می شویم ؟

اگر شما فردی هستید که به طور مداوم به اهمال کاری دچار می‌شوید و در موارد بسیاری کارها و فعالیت‌های خود را به تعویق می‌اندازید، سوالات زیر می‌تواند خیلی برای شما آشنا باشد.

اینکه چرا مدام به این حس دچار می‌شوید یا چرا با اینکه می‌دانید اهمال کاری برای شما بد است، اما بازهم تنبلی می‌کنید و کارهای خود را به تعویق می‌اندازید؟

این سوالات از این جهت مهم هستند زیرا درک اینکه چرا اهمال کاری می‌کنید و کارهای خود را به تعویق می‌اندازید، به شما کمک می‌کند تا روش مناسبی برای متوقف کردن آن‌ها پیدا کنید. بنابراین در این مقاله قصد داریم تا با بررسی دقیق جنبه‌های مختلف اهمال کاری، پاسخ‌های مناسبی به سوالات شما در ارتباط با این موضوع ارائه کنیم.

چرا به اهمال کاری دچار می‌شویم ؟

در طی سال‌ها و دهه‌های گذشته تحقیقات و مطالعات روانشناسی زیادی در مورد ریشه‌ و مکانیسم اهمال کاری انجام شده است. در نتیجه‌ی این مطالعات، لیست بلندی از دلایل و علت‌ها به دست آمده است که چرا ما به این مسئله دچار می‌شویم. در حقیقت این تحقیقات و مطالعات به ما کمک می‌کنند تا چرایی و علت اهمال کاری‌های خود را شناسایی و با انتخاب مناسب‌ترین روش بر آن‌ها غلبه کنید.

از آنجایی که اهمال کاری موضوع پیچیده ای است و افراد زیادی در سراسر جهان به دلایل و علت‌های مختلفی آن را تجربه می‌کنند، اما این ویژگی نباید باعث دلسردی و ناامیدی شما شود. پس با خیالی آسوده این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

در این بخش قصد داریم علت‌ها و دلایل اهمال کاری را به طور خلاصه بررسی کنیم و با شرح کوتاهی روش مناسبی را به شما معرفی کنیم که می‌توانید از آن برای جلوگیری از اهمال کاری استفاده کنید.

اصلی‌ترین عوامل روانی تاثیرگذار به ۴ دسته زیر تقسیم می‌شوند :

 • اوقاتی که ما زمان زیادی در اختیار نداریم و باید کارها و فعالیت‌های خود را کامل انجام بدهیم.
 • خود انگیزشی‌ای که به ما کمک می‌کند و می‌توانیم کارها و فعالیت‌های خود را در زمان معین انجام بدهیم.
 • فشارهای روانی، عصبانیت و شکست که روی انگیزه و اراده‌ی ما تاثیرگذار هستند.
 • به علاوه برخی موانع و مشکلات مانند فرسودگی ناشی از کار هم روی اهمال کاری تاثیرگذار هستند.

باوجود اینکه موانع و عواملی که باعث بی‌انگیزگی ما می‌شوند هر دو روی اهمال کاری تاثیرگذار هستند، بنابراین ما زمانی می‌توانیم از اهمال کاری جلوگیری کنیم که میان زمان تحویل خروجی فعالیت‌ها و کارهای خود با برنامه‌ی رزوانه خود تعادل ایجاد کنیم.

رایج‌ترین عوامل اهمال کاری چه هستند؟

در برخی مواقع خاص و ویژه در مورد یک فرد که به اهمال کاری دچار شده است، عوامل زیر از جمله علت‌های رایج بروز چنین اتفاقی هستند :

 • اهداف انتزاعی و غیرواقعی
 • در تنگنا قرار گرفتن
 • استرس و اضطراب
 • از کار بیزار شدن
 • کمال‌گرایی
 • ترس از شکست
 • افسردگی
 • بی‌انگیزگی
 • کمبود انرژی

در صورت بروز چنین نشانه‌هایی شما می‌توانید این احتمال را درنظر بگیرید که به اهمال کاری دچار شده‌اید. بنابراین زمانی که می‌خواهید به این حس خود غلبه کنید، شناسایی و درک آن بسیار مهم خواهد بود. چرا که این مسئله در برخی مواقع باعث می‌شود تا حتی شما به چیزهایی و اهداف‌تان نرسید. البته در این شرایط شما می‌توانید از استراتژی‌ها و روش‌هایی استفاده کنید تا بتوانید با عوامل و نشانه‌های ایجاد اهمال کاری کنار بیایید.

اهمال کاری چیست ؟

افراد بسیاری اهمال کاری را امری ارادی می‌دانند اما در حقیقت موضوع بسیار پیچیده‌تر از آن چیزی است که تصور می‌کنید.

در برخی مواقع ما در زمان تصمیم گیری برای انجام فعالیت‌ها و کارهای خود به توانایی و مهارت خودکنترلی‌مان تکیه می‌کنیم تا بتوانیم آن‌ها را کامل و درست انجام بدهیم. اما آن چیزی که به ما این امکان را می‌دهد تا به توانایی‌های خودکنترلی خود تکیه کنیم انگیزه است.

انگیزه‌ی ما به عوامل و پارامترهای مختلفی وابسته است. به عنوان مثال هدیه و پاداش دادن به خود یکی از کارهایی است که می‌تواند به بالارفتن انگیزه‌ی ما کمک کند و می‌توانیم با اراده‌ی بیشتر کار یا فعالیتی را در مدت زمانی مشخص به سرانجام برسانیم.

در هر شرایطی هر چیزی می‌تواند باعث بی‌انگیزگی و ناامیدی ما شود. به عنوان مثال ترس از شکست و برخی احساسات از جمله عواملی هستند که روی بی‌انگیزگی و ناامیدی ما تاثیرگذار هستند. که در صورت بروز آن‌ها نتیجه کار و فعالیت ما هرگز رضایت‌بخش نخواهد بود. در حقیقت باوجود این عوامل و موانع شرایط برای شما فراهم خواهد بود تا به اهمال کاری دچار شوید.

به عنوان مثال یکی دیگر از عوامل مهم و تاثیرگذار روی اهمال کاری، فشار روانی حاصل از کار مداوم روزانه است. بنابراین عدم تعادل میان زمانی که ما باید خروجی نهایی کار یا فعالیتی را تحویل بدهیم و زمانی که رزوانه می‌توانیم به آن کار یا فعالیت اختصاص بدهیم، هم روی نتیجه کار تاثیرگذار است و هم در صورت شکست خوردن می‌تواند باعث بی‌انگیزگی ما شود.

اهمال کاری چه دلایل و علت‌هایی دارد ؟

در این قسمت می‌خواهیم رایج‌ترین دلایل بروز اهمال کاری را مورد بررسی قرار می‌دهیم تا به شما کمک کنیم، اگر به چنین حسی دچار شدید بتوانید تشخیص بدهید که کدام یک از این دلایل، علت ایجاد حس اهمال کاری در شما بوده است.

۱- اهداف انتزاعی و غیرواقعی :

اغلب افراد به این دلیل به اهمال کاری دچار می‌شوند که معمولا اهداف آن‌ها مبهم و غیرواقعی است. در حالی هدف باید قابل فهم و مشخص باشد. به عنوان مثال اهدافی مانند تناسب اندام و ورزش کردن از جمله اهداف انتزاعی هستند.

در مقابل اهدافی مانند رفتن به باشگاه ورزشی در روزهایی مشخصی از هفته یا دویدن به مدت ۳۰ دقیقه روی تردمیل با بالاترین سرعت از جمله اهداف قابل فهمی هستند که شما را به انجام‌شان تشویق می‌کنند.

۲- در تنگنا قرار گرفتن :

افراد بسیاری ممکن است زمانی که در مواجه با کارها و فعالیت‌های بسیاری قرار می‌گیرند که باید به هریک از آن رسیدگی کنند، به اهمال کاری دچار شوند. این امر ناشی از در تنگنا قرار گرفتن به دلایل مختلفی وابسته است. به عنوان مثال شما باید یک کار یا فعالیت را به تنهایی انجام بدهید اما در زمان انجام آن متوجه می‌شوید که در کنار آن کار، شما باید فعالیت‌های کوچک دیگری انجام بدهید تا کار نهایی به نتیجه برسد.

۳- استرس و اضطراب :

قرار گرفتن در محیط‌های استرس‌زا یکی دیگر از عوامل مهم بروز اهمال کاری است. در این محیط‌ها به دلیل اینکه فرد در معرض کارها و فعالیت‌های بسیاری قرار می‌گیرد که باید در سریع‌ترین زمان ممکن انجام بشوند، فشار روانی زیادی را تجربه می‌کند و در نتیجه به استرس و اضطراب دچار می‌شود.

۴- از کار بیزار شدن :

به عنوان مثال شما باید با فردی که اصلا دوستش ندارید تماس تلفنی برقرار کنید بنابراین به جای این کار ممکن است کار دیگه‌ای انجام بدهید، آن را به تعویق بیندازید. چرا که نمی‌خواهید با آن فرد صحبت و گفتگو کنید.

۵- کمال گرایی :

کمال گرایی یکی از اصلی‌ترین عواملی است که فرد را به سمتی هدایت می‌کند که به اهمال کاری دچار شود. در چنین شرایطی فرد از ترس اینکه شکست بخورد معمولا به انجام کاری اقدام نمی‌کند. به عنوان مثال نویسنده‌ای را تصور کنید که هر پاراگرافی می‌نویسد را برای شروع و ابتدای کتاب خود مناسب می‌داند به همین دلیل هرگز شروع به نوشتن نمی‌کند.

۶- ترس از شکست :

شروع نکردن یا به پایان نرساندن کار و فعالیتی یکی از اصلی‌ترین نشانه‌های ترس از شکست است. البته میزان این ترس در هر فرد بسته به فعالیت و کاری که انجام می‌دهد می‌تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال این حس در فردی که اعتماد به نفس پایینی دارد بسیار شدیدتر از فردی است که به نسبت اعتماد به نفس بالاتری دارد.

پیشنهاد مطالعه: چگونه شکست را به عامل موفقیت خود تبدیل کنید؟

۷- افسردگی :

افسردگی نه تنها باعث اهمال کاری می‌شود بلکه با ایجاد حس خستگی و بی‌انگیزه بودن باعث می‌شود تا فرد سخت‌تر روی کار یا فعالیت خود تمرکز کند و کم‌تر از انجام آن‌ها لذت ببرد.

۸- بی‌انگیزگی :

به عنوان مثال دانش آموزی را تصور کنید که می‌خواهد در یک آزمون شرکت کند اما به خاطر این که نمره ی آن درس برای او اهمیت چندانی ندارد، مطالعه کردن و آماده شدن برای آن را به تعویق می‌اندازد و کار دیگری انجام می‌دهد.

۹- کمبود انرژی :

برای درک بهتر این موضوع یک مثال می‌آوریم. به عنوان مثال فردی را تصور کنید که بعد از یک روز سخت کاری می‌خواهد زمانی که به خانه می‌رسد در کارهای خانه به همسر خود کمک کند. بنابراین این شرایط بسیار مناسب خود تا فرد به اهمال کاری دچار شود.

سخن پایانی، نتیجه‌گیری :

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم این مسئله می‌تواند علت‌ها و دلایل مختلفی داشته باشد. بنابراین شناسایی هر کدام از این علت‌ها و دلایل تاحدی زیادی می‌تواند کمک کند تا با انتخاب بهترین و مناسب‌ترین روش به آن‌ها غلبه کنیم. برای آشنایی بیشتر شما می‌توانید مقاله ی «تعریف اهمال کاری چیست؟» را در متمم مطالعه کنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *