مدل های مختلف کسب و کار در ماباتو

اگر شما به کارهایی که ارزش آفرینان در ماباتو انجام میدهند دقت کرده باشید ممکن است از روش های متفاوتی که برای رشد کسب و کارشان استفاده میکنند متعجب شده باشید . هر ارزش آفرینی راه و شیوه خاصی دارد که بهترین نتیجه را براش به ارمغان می آورد. روش شما چیست؟

این مقاله درباره مدل های مختلف کسب و کاردر “ماباتو” صحبت میکند و به شما کمک می کند ایده های خلاقانه خود را طبقه بندی کرده و به مرحله اجرا درآورید.شما الزاما مجبور نیسیتید از یک مدل کسب و کار در صفحه خود استفاده کنید: اکثر ارزش آفرینان از دو یا سه مدل مختلف برای پیش برد کارشان استفاده میکنند تا به نتیجه ای مطلوب برسند.

۱- مدل جامعه (انجمن یا تالار گفتگو)

تعریف : دسترسی به یک انجمن که توسط ارزش افرین سرپرستی و نظارت میشود.

در حالی که بسیاری از جوامع و گروه ها (انجمن ها) در اطراف نویسندگان و معلم ها ساخته شده است ، شما نیازی نیست در یک زمینه متخصص باشید تا بتوانید یک گروه تشکیل دهید  هدف اصلی از ایجاد و ساخت یک گروه  گردهم آوری گروهی از مردم است که علاقه مند به یادگیری موضوعی مشترک با شما هستند. ارزش افرین این امکان را با ساخت یک گروه متمرکز و سازمان یافته برای تبادل نظر و تعاملات مثبت فراهم مینماید.

لازم است در نظر داشته باشید ، حتی اگر شما الان یک آدم متخصص در زمینه فعالیت خود نیستید ، اعضای گروه شما را به عنوان کسی که مسئول و همه کاره گروه است میشناسند. بعلاوه همان طور که اعضای گروه به مرور اطلاعات خود را در گروه  رد و بدل میکنند ، کم کم شما نسبت به بقیه اعضای گروه از تخصص بیشتری برخوردار خواهید شد.

اگر شما علم و اطلاعات کافی برای رهبری و هدایت دیگران در زمینه فعالیت خود را دارید ، این عالیست : زمانی که شما از تخصص و اطلاعات خود در گروه استفاده میکنید این کار گفت و گو ها و تعاملات گروهی را بسیار ارزشمند و مفید میسازد و اعضا را با انگیزه میکند این روشی است که برای متخصصین و ارزش آفرینان خارجی بسیاری مثل irshad karim و martin berkhan  جواب داده است.

صفحه IRSHAD  در پترئون به عنوان یک انجمن شروع به فعالیت کرد.  Irshad  به عنوان یک دانشجوی هنر تصمیم گرفت که ایده های تکالیف ، درس های که یاد گرفته بود و کارهای جانبی که به او برای رشد کردن به عنوان یک هنرمند کمک کرده بود را با بقیه به اشتراک بگذارد. انجمن او در حال فعالیت است : در حالی که مشغول فعالیت است و تمرکز و زمان بیشتری را برای حامیان خود در پترئون صرف میکند اعضای انجمن او درحال کمک به یکدیگر هستند.

به عنوان یک پاداش، دسترسی به گروه انجمنی شما بسیار محبوب است. به عنوان مثال، پاداش اول (در میان بسیاری از پاداش های ارزشمند دیگر) که توسط مارتین برهان ارائه می شود دسترسی به گروه تناسب اندام اوست.

2- مدل های مختلف کسب و کار در ماباتو

2.مدل آموزشی

تعریف : یک مدل کسب و کار که در زمینه آموزش و پرورش و تدریس ایجاد شده است.

تعلیم، آموزش، دوره های آنلاین و دیگر محتوای آموزش مداوم زیر مجموعه مدل کسب و کار آموزشی قرار می گیرند. شاید شما اموزش درس های  اولیه هنر را به صورت رایگان ارائه دهید، سپس برای آموزش های سطح بالا و پیشرفته هزینه ای را تعیین کنید.

Lisa Clough Lachri  را در نظربگیرید، ارزش آفرین patreon، در حالی که ویدیوهای آموزشی 5 دقیقه ای خود را رایگان در کانال یوتیوب خود قرار می دهد، ویدئو های یک ساعته را برای حامیان patron خود که ماهانه 4 دلار او را حمایت میکنند منتشر می نماید. درآمد او ماهانه از طریق پتروئون 7500 دلار است.

Pub Bitcoin  را در نظر بگیرید. کار او یک ترکیب بی نظیر از مدل ایجاد گروه و آموزش است : پیتر و جان سادینگتون، به حامیان خود همه چیزرا در مورد رمزنگاری و  blockchain آموزش میدهند و در همین حال گروه خود “PubcoBitcoin ” را به مکانی برای تبادل نظر و یادگیری تبدیل کرده اند.

حتی اگر اصل  کسب و کار شما آموزش نیست، می توانید با مستند سازی مراحل تولید محتوای خود منابع آموزشی ایجاد کنید.  Captain Disillusion ویدیوهای آموزشی VFX خود را فقط برای حامیانی از پترئون که می خواهند بدانند او چگونه effect   های ویدئویی خود را ایجاد می کند، منتشر میکند. شما ممکن است چک لیست ها، نمایشنامه ها، استراتژی ها، و سایر عناصر متفاوتی را که به تولید محتوای شما کمک میکنند به صورت فایل آموزشی درآورید. بعضی از هنرمندان حتی لایه های فتوشاپ و بسته های قلم‌مو مورد استفاده شان را به صورت فایل در می آورند تا حامیانشان بتوانند کار آنها را خودشان انجام دهند و یاد بگیرند.

3. مدل محتواهای دروازه‌ای

به طور کلی، سه نوع از این محتوا وجود دارد: یک کتابخانه محتوا، محتوای جایزه و محتوای برتر.

3- مدل های مختلف کسب و کار در ماباتو

کتابخانه محتوا

تعریف: مجموعه ای از محتواهای شما که قبلا تولید کرده اید و حامیان برای دسترسی به آن پول پرداخت خواهند کرد.

اگر محتوای “همیشه سبز” تولید کنید. (یعنی محتوایی که در طولانی مدت ارزشمند و مفید باشد نه فقط برای یک یا دو ماه) ، آن وقت ساخت کتابخانه ای از محتوا معقول و منطقی به نظر می آید. برخی ارزش آفرینان محتواهای کنونی خود را رایگان  در اختیار حامیان خود قرار میدهند و بعد از مدتی با اضافه کردن آن ها به کتابخانه  دسترسی به آنها را قفل میکنند و حامیان می توانند برای باز کردن قفل و استفاده از آن ها پول پرداخت کنند.

اگر محتوای شما بلافاصله بعد از انتشار ارزشمند و مفید است، پس ساخت کتابخانه محتوا یک استراتژی و روش مناسب برای شما نخواهد بود. (در این صورت بهتر است امکان “دسترسی زودرس” را برای حامیانتان قرار دهید).

4- مدل های مختلف کسب و کار در ماباتو

از آنجا که فیلم های مستند Muay Thai Sylvie دارای سابقه تاریخی ماندگار هستند و جنبه ی آموزشی دارند ، نمونه ای کامل و صحیح از مطالبی هستند که می توان برایشان یک کتابخانه تهیه کرد.

محتوای پاداش

تعریف : محتوای بیشتر از همان نوع و سبکی که معمولا تولید میکنید، ولی طبقه بندی شده و دارای ورودی

این یک محتوای خاص نیست.این محتوا بهتر از محتواهای قبلی که میساختید نیست. اما اضافه بر سازمان است و رایگان نیست . یک مثال واضح ازارائه محتوای پاداش که میتوان به آن اشاره کرد:  Sword & Scale (پادکست جرائم واقعی) است که هر هفته یک قسمت اضافی برای حامیان خود تولید میکند: حامیان سطح 5 دلاری پترئون در ماه دو برابر آنهایی که حامی نیستند، قسمت میبینند. علاوه بر این، آنها به کتابخانه در حال رشد قسمت‌های مخصوص حامیان دسترسی پیدا خواهند کرد.

5- مدل های مختلف کسب و کار در ماباتو

یکی از مزایای استفاده از محتوای پاداش این است توجه مخاطبان بسیاری را جلب میکند: اگر آنها محتوای رایگان شما را دوست دارند، مطمئنا محتوای پاداش (اضافی) شما را نیز دوست خواهند داشت. و بعضی از آنها ممکن است بسیار خوش حال شوند از اینکه به شما کمک مالی بیشتری میکنند.

محتوای خاص

تعریف: محتوایی با کیفیت تر یا پیشرفته تر از محتوای رایگان شما.

اگر تا به حال اسم freemium یا اشتراک طلایی را شنیده باشید، این همان است. همش درباره ی تولید محتوایی است که از یه سری جهات نسبت به محتوا های رایگان شما بهتر باشد. شاید طولانی تر باشد. شاید عمیق تر به بحث مورد نظر بپردازد. حتی میتواند شامل یه سری موارد پاداشی در کنار پیشنهاد اصلی باشد که ارزش آن را بالاتر میبرد.

به عنوان مثال، ارزش افرین  Rob Swift به حامیان خود نواختن گیتار را آموزش میدهد. هرچه مبلغ پرداختی شما بیشتر باشد، درس ها و متود های ان عمیق تر و تخصصی تر میشوند.

6- مدل های مختلف کسب و کار در ماباتو

4. ارتباط با طرفداران

تعریف: افزایش تعامل ، دسترسی ، و یا شناخته شدن توسط ارزش آفرین

7- مدل های مختلف کسب و کار در ماباتو

تقریبا ارتباط با طرفداران در روش کاری بسیاری از ارزش افرین وجود دارد. دلیل آن واضح است: گستره ی طرفدارانتان را به اندازه کافی بزرگ کنید و در نهایت طرفدارانی خواهید داشت که فکر میکنند شما بی نظیر هستید . برای اینکه بخشی از زندگی شما باشند با خوشحالی چند دلار در ماه را پرداخت خواهند کرد. این مدل کسب و کار شامل سه نوع پاداش است: شناخت، پشت صحنه و افزایش دسترسی به ارزش آفرین.

مردم می خواهند به عنوان یک حامی بزرگ از چیزی که دوست دارند شناخته شوند، و برای این کار به پاداش های گفته شده نیاز است. شما می توانید نام آن ها را در اعتبارات خود قراردهید، یا حتی مارک تجاری منحصر به فرد خوتان را به حامیان ماباتو پیشنهاد دهید. (در این حالت مردم برای شناخته شدنشان به عنوان عضو مهمی  از جامعه تان پول بیشتری میدهند تا برای تی شرت یا کلاه بیسبال). به عنوان مثال، Suede از پاداش شناخت بیش از 3000 دلار در ماه بدست می اورد.

پشت صحنه شیوه ای متفاوت است که آنچه را که مردم میخواهند در دسترسشان قرار میدهد. درست مثل افرادی که در Instagram افراد مشهور را دنبال می کنند تا کارهای را که آنها انجام میدهند ببینید، حامیان از پاداش پشت صحنه برای اینکه میبینند شما چه کار هایی انجام میدهید بسیار لذت میبرند. در حالی که برخی پشت صحنه ها بیشتر جنبه ی آموزشی دارند برخی دیگر به صورتی هستند که حامیان صرفا میتوانند کارهای روزمره ارزش آفرینشان را مشاهده کنند.

در نهایت، طرفداران با انگیزه برای اینکه شانس صحبت با شما را پیدا کنند پول بیشتری پرداخت خواهند نمود. شاید از طریق یک جلسه حضوری ماهانه، یک جلسه  پرسش و پاسخ در مورد اختلاف نظرات و یا حتی مکالمه خصوصی برای حامیانی که پول زیادی پرداخت کرده اند. گاهی اوقات، فقط دانستن این مطلب که نظر آنها به عنوان یک حامی ماباتو برای شما از نظر بقیه مخاطبان مهم تر و با ارزش تر است کافیست تا در ماباتو حامی شما شوند.

8- مدل های مختلف کسب و کار در ماباتو

این مدل کسب کار “ارتباط با طرفداران” برای ارزش آفرینانی که نمیتوانند پاداش های پیچیده پیشنهاد بدهند و طرفدارانشان دوست دارند بدانند او در پشت صحنه کار و زندگی اش چکار میکند بسیار مناسب است.

5- هر مقدار که میخواهی و میتوانی (کم یا زیاد مهم نیست) مرا حمایت کن

تعریف:ارزش افرینان محتوا هایشان را برای همه حامیان خود بدون در نظر گرفتن میزان حمایتشان ارائه دهند.

این مدل از تجارت معمولا به صورت سنتی شناخته میشود (هرچند لزوما هم اینگونه نیست.). چون شما به حامیان خود اجازه میدهید هر مقدار که دوست دارند شما را حمایت کنند به این معنا نیست که شما نمیتوانید محتوای ارزش مند تولید کنید بلکه به این معناست که تمام حامیان شما پاداش و مزایای یکسانی را بدون در نظر گرفته شدن مقدار حمایتشان دریافت میکنند.

وقتی شما تنها یک سطح 5 هزار تومانی را تعیین میکنید باعث میشود که حامیان تشویق شوند تا هر چه قدر که میتوانند پرداخت کنند. سطح زیر را که توسط The Billfold ایجاد شده است بررسی نمایید این سایت در ارتباط با اینکه مردم چگونه پول را ذخیره ، خرج و حتی بدهی های خود را پرداخت می کنند صحبت کرده است :

9- مدل های مختلف کسب و کار در ماباتو

ترجمه تصویر ما می خواهیم تا جایی که می توانیم در رابطه با صورت حساب برای تان مطلب بگذاریم ،بنابراین تمرکز ما روی سطح های متفاوت پاداش نیست.  (هرچند میدانیم که حامیان به خاطر پاداش ها در این سیستم شرکت نمی کنند. )

در عوض از شما میخواهیم تا مبلغی را که برایتان مناسب و مطلوب است را ماهانه کنار بگذارید. این مقدار می تواند ماهیانه 1 دلار و یا حتی بیشتر باشد..

از طرف دیگر، برای تشویق حامیان سطح های متفاوت با متن های وسوسه انگیز ارائه داده میشود تا حامیان بتوانند سطح مورد نظر خود را انتخاب کنند. تمام مزایای سطوح مختلف یکی است ، اما حامیان میتوانند بر اساس توان خود سطح مورد نظر خود را انتخاب کرده و حمایت کنند.

ترجمه عکس زیر (ماهیانه 10 دلار و یا بیشتر را کنار بگذارید ! شما تا کنون یک قهرمان بوده اید و کنار قرار دادن این پول شما را در حوزه ی افراد قهرمان قرار می دهد همه ی ما در کمترین حالت ممکن است 10 دلار برای چیزهای جانبی خرج می کنیم و ما به شدت قدردان خواهیم بود اگر اینکار را برای ما انجام دهید.

جایزه ی سطح 10 دلاری را بگیرید …)

ترجمه عکس زیر(ماهیانه 25 دلار و یا بیشتر را کنار بگذارید ! من نمیدانم شما کی هستید ! اما احساس خوبی نسبت به شما دارم ! بعد از یکسال حضور در این سطح شما به تنهایی میزبانی یک WBW را انجام داده اید.)

10- مدل های مختلف کسب و کار در ماباتو

اینکه چگونه این مدل (در حد توانت پرداخت کن) را ارائه می دهید به این بستگی دارد که میخواهید کسب و کار خود را چگونه مدیریت کنید.

6- مدل ارائه خدمات/ محصول

تعریف : یک سرویس یا کالای خاص که در ازای حمایت ماهانه به حامی داده میشود.

این استراتژی برای بسیاری از مشاغل “عادی” مناسب است: دریافت نرم افزار در ازای اشتراک های ماهانه ، قرارهای مشاوره مکرر یا کمیسیون ها . این یک تبادل زمان یا کالا در ازای پول است. 

ایوان بورچر، فیلمساز و مدرس، از این مدل درآمد در سطح 100 دلاری در ماه استفاده می کند. هزینه این سطح از بقیه سطح ها یشتر است زیرا به توجه و دانش اون نیاز دارد.

11- مدل های مختلف کسب و کار در ماباتو

با پرداخت مبلغ ماهیانه 100 دلار می توانید ماهیانه 60 تا 90 دقیقه در اسکایپ و یا فیس تایم با من صحبت کنید، که در این بازه ی زمانی من می توانم در تمام مشکلاتتان کمکتان کنم، مشاوره کاری، صحبت در مورد اب و هوا ( هه هه هه …) و می توانید مطمئن باشید که دسترسی شخصی به من پیدا خواهید کرد. همچنین تمام جوایز این سطح را خواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *