پترئون چیست؟

پترئون چیست؟

پترئون یک شرکت آمریکایست که در سال 2013 توسط دو برادر به نام های sum yum و  jack conte ایجاد شد. jack conte اینگونه داستان این ایده را بیان می کند که آنها در یوتیب فعالیت میکردند اما  میخواستند که این فعالیتشان برای آنها تبدیل به منبع درآمد شود. این ایده کسب درآمد منجر به ساخت وبسایت پترئون شد. وبسایت پترئون فعالیت خود را با دو ارزش آفرین در حوزه ی موسیقی و برنامه نویسی آغاز کرد و توانست پس از 5 سال فعالیت و در سال 2018 به 100.000 ارزش آفرین فعال و بیش از 2.000.000 حامی ماهانه برسد.

پترئون چیست:

پترئون پلتفرمی است که ابزارهایی را برای سازندگان فراهم می کند تا یک سرویس اشتراکی ماهانه را با طرفداران و کاربران خود اجرا کنند، به این صورت که صاحبان ارزش محتواهایی را که برایشان هزینه دارد و یا بصورت عمومی در صفحات مجازی قرار نمی دهند را در پترئون برای بزرگترین و بهترین کاربرانشان قرار می دهند و کاربران نیز در ازای این محتواها مبلغی را به صورت ماهانه برای سازندگان پرداخت می کنند.

پترئون چیست؟

پترئون در کرواد فاندینگ:

همانطور که در محتوای کروادفاندینگ چیست گفتیم، کرواد فاندینگ یک روش برای تامین سرمایه است که با مبالغ کم ولی به تعداد زیاد انجام می شود. کروادفاندینگ مدل های مختلفی دارد که یکی از آنها مدل پاداش محور است. در این مدل حامیان در ازای پرداخت مبلغی مشخص، از سمت سازنده خود هدیه ای را دریافت می کنند که این هدیه می تواند دیدن ویدیوهای پشت صحنه، یک تیشرت با لوگوی سازنده،شرکت در یک دورهمی،دریافت زودتر محصولات و هر چیز دیگری باشد.

پترئون چیست؟

پترئون چگونه کار می کند:

پترئون در بین فیلم سازان یوتیوب، نقاش ها، نویسندگان، پادکست ها، موسیقیدانان، آموزش دهنده ها  و دسته های دیگر سازندگان که بصورت آنلاین با طرفداران و کاربرانشان در ارتباط اند ، مشهور و پرطرفدار است. روش کار در پترئون به این صورت است که یک سازنده بعد از اینکه صفحه‌ی خود را ایجاد کرد، چند سطح اشتراکی تعریف می‌کند، سپس از کاربران و طرفداراهایش در فضای مجازی دعوت می کند تا صفحه ی او را ببینند و با انتخاب یکی از سطح های اشتراکی او را بصورت مستمر و ماهانه حمایت کنند و در ازای این حمایت به محتواهای ویژه و هدایای خاص دسترسی یابند.

پترئون چیست؟

3 مدل کسب درآمد رایج در پترئون:

سازندگان می توانند با استفاده از این روش ها بصورت مستمر و ماهانه از طرفداراشان کسب درآمد کنند

1.مدل ساخت جامعه:

در این مدل سازنده صفحه ی پترئون خود را به یک کانال ارتباطی بین خود و طرفدارانش تبدیل می کند

به طور مثال irshad karim  به عنوان یک دانشجو هنر تصمیم گرفت که ایده های تکالیف، درس های که یاد گرفته بود و کارهای جانبی که به او برای رشد کردن به عنوان یک هنرمند کمک کرده بود را به اشتراک بگذارد و به عنوان یک هدیه، دسترسی به این جامعه برای طرفداران بسیار محبوب است.

2.مدل آموزشی:

در بسیاری از حرفه ها و آموزش ها، خرید یک دوره آموزشی کفایت نمی کند و دانشجو نیاز دارد که به طور مداوم یاد بگیرد و تمرین کند. آموزش هایی مانند طراحی،نقاشی،موسیقی،برنامه نویسی و حتی دروس تحصیلی از این قبیل هستند.

بطور مثال Lisa Clough Lachri، ارزش افرین patreon،در حالی که ویدیوهای رایگان آموزشی 5 دقیقه ای را در کانال یوتیوب خود قرار می دهد، او نسخه های یک ساعته را برای حامیان عضو patron خود که مایل به پرداخت4دلار ماهیانه هستند، به آنها ارائه می دهد. که  در حال حاضر بیش از 7،500 دلار درماه از طریق این روش درآمد دارد.

3.مدل تولید محتوا:

امروزه با گسترش فضای مجازی مانند یوتیوب،اینستاگرام، فیس بوک و سایر شبکه های اجتماعی، تولید محتوا رنگ و بوی دیگری به خود گرفته و همه ی افراد علاقمند به این حوزه صفحه ای را ایجاد کرده و در آن محتوای مربوط را قرار می‌دهد، اما نکته منفی این ماجرا آنجاست که بزرگترین راه کسب درآمد آنها تبلیغات است،اما سازندگان در پترئون در کنار تبلیغات از محتوا و حرفه‌ی خود کسب درآمد می‌کنند.

بطور مثال toni history، در کانال یوتیوب و اینستاگرام خود عکس ها و ویدیو های تاریخی قرار میدهد.

و در صفحه‌ی پترئون خود مستندها و ویدیوهای طولانی قرار میدهد. او در یوتیوب خود نزدیک یک میلیون دنبال کننده و در پترئون خود 700 طرفدار که ماهانه 7 دلار پرداخت می کند دارد.

پترئون چیست؟

پترئون برای سازندگان ایرانی:

در حال حاضر پترئون برای ایران فیلتر است و سازندگان ایرانی از این روش کسب درآمد غافل شده اند.اما سال 97 استارت آپی با نام “ماباتو” پلتفرمی ایجاد کرده تا این مدل از کسب درآمد را برای سازندگان ایرانی فراهم سازد.

نمونه یک صفحه در پترئون:

پترئون چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *